» » Рік на посаді міського голови Рівного

Рік на посаді міського голови Рівного

4 грудня цього року минув рівно рік, як у крісло рівненського міського голови сів новообраний міський голова Олександр Третяк. Згадаймо, що вибори були непрості й навіть брудні. Результат був неочікуваний і приголомшливий: з різницею у якихось півтори тисячі голосів переміг вчорашній богослов-протестант з гуманітарною освітою. Тому багатьох рівнян хвилювало питання: як цей молодий чоловік керуватиме міським господарством?
І ось минув рік. Інформвідділ міського голови поповнився такими фахівцями, як фотограф та відеограф. А сам Олександр Третяк до звіту підготувався ретельно: всі основні показники вкладено у відеоролик, який було показано представникам рівненських ЗМІ, запрошених на пресконференцію в прямому ефірі Суспільного. Коротко прокоментувавши відеоролик, міський голова взявся відповідати на запитання журналістів та ведучого. Кожен міг задати по два питання. До ефіру було включено і запитання від окремих депутатів міської ради.
Яким був перший рік міського голови, молодого й недосвіченого? Все гладко й ідеально буває хіба що в кіно та в гладенько причесаному PR-відеоролику.
Першими словами Олександра Третяка перед журналістами Рівного було щире зізнання, що рік був надзвичайно важким. Вивчати ситуацію в місті, входити в обов’язки господаря міста довелося в умовах пандемії, карантинних обмежень, а це таке, що було вперше, чого не зазнав жоден міський голова. Та в цілому, за словами Олександра Третяка, рік був активний, насичений роботою й різноманітними подіями. Міський голова зізнався, що під час вирішення різних питань його прикро вразила бюрократія, але натомість приємно було відмітити активність рівнян. Тож йому вдалося завершити почате раніше й реалізувати чимало нового. А це нові об’єкти, зрушення з мертвої точки довгобудів, нові ініціативи та прогресивні проекти. При максимальній активності громадського сектору пожвавилося культурне життя міста.
Олександр Третяк – перший міський голова об’єднаної громади. До Рівного приєднали Квасилів. На сьогодні завершується оновлення Стратегії та Статуту об’єднаної громади, розпочалася активна комунікація з Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) щодо надання кредитів.
Серед шквалу питань, якими закидали міського голову Рівного представники мас-медіа, були питання непрості й навіть не зовсім приємні. Почато було з того, що ряд рівнян – виборців, котрі віддали свої голоси за Третяка були обурені тим, що їхній фаворит посадив у крісло секретаря Рівне-ради свого вчорашнього опонента Віктора Шакирзяна та вважали це зрадою.
Кожен має право на свої здогадки, так це чи ні, та вчорашній богослов відповів: «А ми вирішили покинути вчорашні передвиборчі сутички в часі минулім, а в сучаснім треба об’єднати зусилля і працювати на місто. Посада міського голови - не місце для політики, тут треба думати, як виходити з тих гострих ситуацій, які щоразу щедро підкидає життя».
Не увернувся пан Третяк від питання про бульвар Незалежності, що він у Рівному не такий рівний, як належало б йому бути. Розповів, як є. Що не склалося з підрядником і субпідрядником, довелося з недобросовісними працівниками розпрощатися та оголосити новий тендер. Коли ж приступили до роботи нові працівники, то вже у той термін, який був визначений раніше, вкластися нереально. От і спотикаються люди. Та міський голова запевняє, що все буде зроблено як слід. Він неабияк задоволений тим, що за рік вдалося відремонтувати понад півтори сотні міських вулиць та ще провулків і дворів.
Журналісти передали міському голові скарги рівнян на тему частих дорожніх колапсів через нагромадження транспорту на міських вулицях. Він запевнив, що разом зі спеціалістами УДАВГП фахівці вже працюють над стратегією удосконалення та модернізації транспортних маршрутів міста. Буде задіяна вулиця Шевченка, а також Здолбунівська. А поки що потроху зніматимуть з рейсів звичні нам маршрутні таксі та замінюватимуть їх комфортабельними автобусами. В скорому часі вирішать і питання електронного квитка, адже це вигідно для міста. Проте в час карантинних обмежень цього робити ніяк не можна, бо водії й так скаржаться на нестачу пасажирів.
Під час бесіди рівненських журналістів з міським головою було піднято важкі й неприємні питання. Олександра Третяка спитали, чи готовий він із бюджету міста, з податків кожного рівнянина придбати квартири для ошуканих вкладників житлового комплексу «Рівненська брама». Він відповів: «Ми не можемо розплачуватись коштами платників податків за помилки уряду, політиків чи окремих осіб. Є інші варіанти виходу з цієї ситуації. Є, зрештою, інвестор, який готовий взятися за добудову».
Спитали і щодо зниженого тарифу рівнянам і квасилівцям за тепло та як міська влада збирається компенсувати втрати.
«Ми маємо ряд проєктів в лікарнях, освіті. Таких, як ремонт тих же санвузлів, туалетів. Скажіть, за чиї гроші це мало робитися? Ми планували це зробити. Але тепер, в 2022-му році, ми ці кошти маємо просто віддати за газ, тобто проїсти. А навесні люди забудуть, що взимку їм було тепло, бо місто заплатило за газ і будуть просити: «Дайте нам обладнані туалети! Дайте нам велодоріжки, освітлення!». Що ми на це скажемо? «Вибачте, але ми заплатили за газ!» - так відповів очільник Рівного на це непросте питання. Сказав, що є ще сподіванки на Уряд, що компенсує ці втрати з бюджету України.
Прикре було питання від очільниці депутатської фракції ВО «Батьківщина» Галини Кульчинської щодо агресивної забудови правого берега озера Басів Кут. «Скажіть, вам це подобається? Не як міському голові. Як рівнянину. Подобається?» - питання звучало гостро. «Мені подобається порядок», - міський голова дав на це ухильну відповідь й почав пояснювати питання журналістам. Що не все тут правильно. Але вже що тут вдієш? Будівництво почалося за відсутності головного архітектора, а тепер він є, йдуть суди, але міська влада гарантує, що це будівництво завершиться дотриманням усіх встановлених правил. Все приведуть до ладу. Головне тут завдання: захистити головну водну артерію міста і не дати, аби ще хтось заліз на берег озера зі своїми забудовами.
Вказали міському голові й на те, що далеко не ідеально завершили роботи на перехресті вулиць Дубенська і Макарова. Олександр Третяк, як гуманітарій, вправно володіє навичками позитивної комунікації: уміє вислухати, з кожним критичним зауваженням погоджується і вміє приховати свої емоції. Тож не заперечував, що недоробки на кільці таки є. Але запевнив, що так не залишиться. Роботи на цьому стратегічно важливому дорожному об’єкті продовжуються: «Проблеми є, але люди працюють над продовженням пішохідних і велодоріжок по Дубенській, споруджуються зупинки громадського транспорту, облаштовуються виїзди до вул.. Гашека і пішохідна доріжка до Тинного буде, щоб зручно було людям ходити».
Щодо реконструкції «Авангарду», завершення якої ніяк не дочекаються рівняни, міський голова запевнив, що навесні стадіон вже прийматиме знаменитого «Шахтаря» чи іншу футбольну команду.
Нагадаємо, що за три роки на реконструкцію рівненського стадіону з міського бюджету було виділено 160 млн гривень, ще 100 млн надійшло з державного бюджету. 2 липня на сторінці мера Олександра Третяка з’явилась інформація, що проєкт реконструкції комісія затвердила для участі в конкурсі на виділення фінансування з ДФРР у 2022 році.
У листопаді міський голова інспектував об’єкт разом з членами комісії, яка перевіряла рівень готовності стадіону. Так що, шановні спортсмени і вболівальники, чекаймо весни - побачимо.
На каверзне питання про те, які стосунки у міського голови з непростим забудовником Романом Курисом й чи має той вплив на політичні процеси в місті, Олександр Третяк відповів: «Я в абсолютно в нормальних дружніх робочих взаємовідносинах з усіма депутатами, представниками бізнесу в нашому місті.
В місті багато ділових людей. Як міський голова, вважаю, що маю бути рівновіддаленим від усіх, тримати позицію, і це дозволяє мені бути автономним і приймати рішення на користь громади. Якихось особливих преференцій для пана Романа немає. Чи має Курис вплив на політичні процеси? Виключно в рамках своєї команди, фракції «Рівне разом» в міській раді. Очевидно, вони приймають якісь рішення, визначають напрям і вертикаль своєї політики в місті».
Спокійно зреагував і на образливий закид: буцімто він, як мер, на своїй посаді нагадує британську королеву, що презентабельно виглядає й гарно виконує функції «говорящої» голови, а питання тим часом вирішують за його спиною інші люди. Запевнив, що працює в команді й усі питання вирішуються в мерії колегіально. Є в нього радники, є депутатські комісії, на рішення яких він зважає й опирається.
Молодий міський голова змушений вести боротьбу з самовільним забудовниками. У звіті сказано, що за рік у різних ділянках міста демонтовано 153 незаконні споруди. На разі мерія має прецедент із тимчасовими спорудами, які з’явилися біля супермаркету «Сільпо» на Київській. Рівнерада зобов’язала начальника управління містобудівництва та архітектури скасувати паспорти прив’язки тимчасових споруд. Був виданий наказ, після чого Олександр Третяк наполягав на знесенні цих конструкцій.
«Такі речі, які відбуваються із захопленням міської землі – ганебні. Вони не можуть мати місце в нашій громаді. Моя позиція в цьому питанні принципова й категорична», – зазначив Олександр Третяк.
Проте з нашими судами навіть принциповому й категоричному міському очільнику воювати тяжко. В жовтні цього року Рівненський окружний адмінсуд призупинив дію наказу про скасування паспортів прив’язки. Тож кіоски біля «Сільпо» на Київській таки збудували.
Міський голова зізнався перед рівненськими медійниками, що у нього є питання до роботи юридичного відділу міської ради - доводиться залучати юристів зі сторони. Наразі цей відділ розформований і буде перезавантажений.
На питання по будівництву сміттєпереробного заводу, Олександр Третяк відповів, що мрія наразі розглядає пропозиції різних інвесторів, але тут треба бути обачним: йому б не хотілося, аби на Рівному хтось відпрацьовував експериментальні технології.
Олександр Третяк - перший міський голова, який працює як голова об’єднаної територіальної громади. Каже, що дуже непросто вирішувати питання по Квасилову. Адже коли в Рівному добре працюють ОСББ і старі ліфти давно поміняли на нові, то за квасилівські ліфти доводиться платити з Рівненського міського бюджету.
Хоч в цілому реформа децентралізації Третяку подобається. «Лиш тепер складається враження, що вона згортається. А жаль», – каже він. Хоч на тиск з Києва міський голова Рівного не скаржиться.
В цілому враження від зустрічі з Олександром Третяком у журналістів склалося приємне. Молодий, але в усіх питаннях компетентний, висловлює чітку позицію, має бачення. З журналістами ввічливий і лояльний. Навіть журналістові-розслідувачу з порталу «Четверта влада» подякував за те, що відкривають очі на ті речі, які влада або не знає, або не бачить. Похвалив за розслідування про корупцію в рівненській медицині й запевнив, що цим питанням міська влада вже займається.
Міський голова Олександр Третяк за рік своєї каденції вже встиг з’їздити в США. Повернувся звідти не з порожніми руками. Посольство України в США на підтримку наших підприємців погодилось організувати у Вашингтоні тиждень Рівного, де рівненські підприємці показуватимуть і рекламуватимуть свою продукцію. Є перспектива стажування в США рівненських правоохоронців та рятувальних служб.
Насамкінець ведучий програми Роман Свирида спитав у міського голови, чи й досі він мешкає у тій же, що й перед виборами квартирі в будинку панельного типу?
«Мені приємно, що чимало рівнян знають, де я живу. Щоранку, коли виходжу до водія, щоб їхати на роботу, на мене вже очікують люди, які підходять з різними питаннями. Я живу там же. Я такий же. І я відкритий до людей», - так відповів на це питання Олександр Третяк.
Хотілося би вірити в щирість міського голови Рівного та у те, що його молода команда і справді незалежна, незаангажована і спроможна провести якісні реформи в ряді галузей міського господарства, привести в місто ефективних інвесторів.

PS. Поки готувався до друку цей номер, стало відомо, що у рівненського міського голови Олександра Третяка офіційно з’явився новий заступник з питань житлово-комунального господарства. Ним став Артем Ганущак, який у 2012-2021 роках працював у структурах СБУ. До того вчився на філфаці, а під час служби в СБУ здобув фах спеціаліста з державної безпеки та правника.

Рівнерада проголосувала за кандидатуру заступника міського голови Рівного з питань ЖКГ 36-ма голосами із 44-х.
Рівненські розслідувальні ЗМІ відразу зажадали в нового заступника міського голови Рівного декларації про його майно й доходи. Через зволікання з декларацією та не зовсім інтелігентне спілкування з журналісткою, було висловлено сумнів: а що коли цей ставленик насправді із СБУ не звільнений та призначений «смотрящим» за міським головою? Думай, громадо. Дивись, аналізуй все, що діється. Друга думка, що теж прозвучала в ЗМІ, більш приземлена й, вочевидь, більш близька до правди. Це, мовляв, партія «Рівне разом» за своєю квотою висуває заступників із силових органів, які вже багато років беруть участь у сірих схемах заволодіння міською землею. Попередній заступник мера Володимир Дяк був з прокуратури, а тепер після його звільнення запропонували міському голові заступника із СБУ.
Марта ПІДЛІСНА
ІНШІ НОВИНИ

Коментарі

Добавить комментарий
Ваше Имя:
Ваш E-Mail:

Введите код:
Галерея