» » Україна на піку спалаху вірусу й вістрі тривоги

Україна на піку спалаху вірусу й вістрі тривоги

Рівненщина побула в «червоній» зоні аж два дні
В суботу 27 березня МОЗ двічі оновлював дані по «червоній» зоні. Зранку в ній перебувало 13 регіонів. У тому числі й Рівненська область, яку додали до цього переліку в п’ятницю. А в суботу нас перенесли до «помаранчевої» зони. Разом із Черкаською та Чернігівською областями.
У «червоній» зоні карантину залишається столиця Київ, а також Житомирська, Закарпатська, Івано-Франківська, Київська, Львівська, Миколаївська, Одеська, Сумська та Чернівецька області. В «помаранчевій» – Вінницька, Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Кіровоградська, Луганська, Полтавська, Тернопільська, Харківська, Рівненська, Черкаська, Чернігівська та Хмельницька області.
Єдиним регіоном, який знаходиться в «жовтій» зоні, є Херсонська область. Зеленої немає зовсім.
Коли добовий рівень захворюваності на Covid сягає 17,5 нових випадки, а у МОЗ прогнозують, що добовий приріст може зрости до 25 тисяч, це означає, що ситуація вкрай погана. В РНБО не виключають виникнення потреби в оголошенні загального всеукраїнського локдауну.
Вірус мутував і став ще агресивнішим. Підвищилася його заразність. Епідеміологи ведуть мову про цілих тридцять його мутованих виявів. Так що навряд чи потрібно лаятися з водієм, який не пускає вас до маршрутки через відсутність сидячих місць чи з продавцем, який просить вас одягти маску. Єдине, що залежить від нас і що ми можемо зробити в цій ситуації, це дотримуватися всіх умов захисту. Носити маску і мити руки з милом, а на робочому місці подбати про антисептик – це те, що ми можемо зробити і це не потягне за собою таких витрат, ніж тоді, коли ми схопимо вірус і потрапимо під апарат ШВЛ.
Напередодні минулого тижня під час прямого ефіру з центральної міської лікарні Рівного закликав рівнян дотримуватися карантинних обмежень міський голова Олександр Третяк. Зробив це не вперше. З цим же проханням звернувся і головний лікар Рівненської центральної міської лікарні Євген Кучерук, наголосивши на складній епідемічній ситуації.
«Кількість хворих різко зростає. 70% пацієнтів, які поступають до нас, мають дуже важкий перебіг хвороби.
За цей тиждень у нас померло 37 пацієнтів. Ми не можемо справитись з таким напливом людей, – розповідає керівник центральної лікарні міста Рівне. – Сьогодні потребують кисню178 людей».
Варто нагадати, що нову кисневу станцію під’єднали нещодавно. Але, за словами Євгена Кучерука, й вона вже врятувати ситуацію неспроможна. А медики падають з ніг, непритомніють від перевтоми. А уявіть, що розпочнеться, коли їм доведеться вибирати серед тяжких пацієнтів, кого рятувати, а ким пожертвувати? Страшно про таке навіть подумати, адже у тому становищі може опинитися кожен з нас, або ж наших рідних і близьких.
Береженого і Бог береже
Світ не знає іншого способу врятуватися від смертельно небезпечного віруса, окрім як вакцинуватися. Так першу дозу вакцини отримали понад 8,5 мільйонів ізраїльтян. А це майже все населення країни. Половина вже прищеплена і другою дозою вакцини. За Ізраїлем – ОАЕ, Велика Британія і країни ЄС. Україна плентається у кінці списку. Дивний ми народ. Якщо вірити опитуванню, то зробити щеплення готові менше 40% українців. 41% опитаних – це ті, котрі все і всіх критикують і нікому не довіряють. Найбільше серед них таких, що кажуть, начебто вони перехворіли, але тесту не робили.
На відміну від України, європейські країни проводять вакцинацію вже кілька місяців. При цьому в них запроваджені жорсткі карантинні заходи: школярів відправляють на домашнє навчання, а з офлайн-розваг дозволений хіба що… шопінг у продуктових магазинах. Так влада Берліна посилила вимоги щодо використання населенням індивідуальних засобів захисту. Починаючи з 31 березня у багатьох громадських місцях німецької столиці почне діяти вимога використовувати лише маски з вищим ступенем захисту типу FFP2.
Звичайні хірургічні маски, які зараз широко використовуються населенням, носити у зазначених місцях буде заборонено.
Протягом останніх кількох місяців в Німеччині заборонено використовувати для захисту від поширення коронавірусу й саморобні тканинні маски – до того багато жителів країни використовувати саме їх.
Тим часом в Україні життя вирує, у вихідні непросто знайти вільний столик у кафе-барах та ресторанах, проводяться різні заходи, зустрічі, спортивні змагання і т. п. І це попри те, що захворюваність повернулась до пікового рівня кінця осені-2020.
Варто нагадати, що нинішній спалах Covid-19 в Україні спровокував активний зимовий туризм. Зокрема, на Буковелі в триденні вихідні на честь жіночого свята. Нині офіційно представники Уряду визнали, що відвідування Карпат обернулось тим, що тепер в Івано-Франківську, на Буковині і Закарпатті сьогодні вільні «ковідні» ліжка закінчуються. Україна опинилась у трійці лідерів в Європі за кількістю нових випадків Covid-19. З нами в одній компанії Італія та Польща.
Переживаємо за якість вакцини? Заразитися ковідом в рази небезпечніше
Всі вакцини, які на сьогодні відомі, пройшли експерт-контроль і допущені до застосування, є дійовими. Різниця лиш у невеличкій похибці: одні дають більш оптимістичний результат, другі - менш. Але, погодьтеся, ввести собі вакцину все ж дешевше й надійніше, аніж опинитися перед вірусом беззахисним і заразитися та захворіти. Лікування дорого вартісне, бо вірус поражає не тільки легені, а й інші органи й може кожного поставити в ситуацію між бути чи не бути. Коли раніше у першій хвилі в зоні ризику були гіпертоніки та хворі на діабет старші люди, то нині вірус вражає людей відносно здорових і будь-якого віку.
Днями Київщину потряс випадок, коли від ковіду померло подружжя переселенців з Макіївки Володимир та Діана Родікови. Вік подружжя - до 45-ти. «Володя помер минулої неділі. Діана померла сьогодні. Поліорганне ураження внаслідок коронавірусу. 12 дітей лишилися сиротами. Я не маю слів», – написала у мережі Фейсбук медик Ірина Солошенко. Дітей взяла під опіку найстарша заміжня дочка. Трагедія неймовірна. П’ятеро рідних, решта прийомні. Останні стали подвійними сиротами.
Спостерігаючи на подібні трагічні випадки, усім нам варто налаштувати себе на відповідальність. Кожен з нас мусить взяти на себе відповідальність за своє власне життя. Якщо сам собі не лікар, тебе не врятує ніякий лікар – це та приказка, яку треба сьогодні згадати і взяти на озброєння.
Держава пішла назустріч громадянам, не виключаючи навіть в регіонах, віднесених до «червоної» зони роботи транспорту та ринків. Пішла, зважаючи на нашу свідомість і відповідальність. Від цього залежить наша безпека.
Кожен українець тримає в руках смартфон чи айфон, переглядає якщо не новини, то мережі, тож не можна сказати, що непоінформований. І все ж 40 % наших співвітчизників у спасіння засобом вакцинації не вірять. В той час як світ вакцинується, українці й далі сумніваються і критикують. А до того, ігнорують засобами особистої безпеки, безпечно сидять по кафе-барах. Засоби захисту в таких закладах ігноруються, а ті, хто намагається дотримуватися бодай дистанції, беруться на кпини підігрітими від алкоголю товаришами.
На сьогодні в Україні число вакцинованих ледь перевищило 200 тисяч осіб. Лиш одна особа одержала другу дозу. Іншим обіцяють її вколоти наприкінці травня.
Щодо вакцинації, то президент Володимир Зеленський підписав відповідний закон, за яким наша держава може отримувати COVID-вакцини в рамках COVAX. Наразі ж маємо майже дві вакцини Covishield і препарат компанії Sinovac, який тільки привезли.
Ситуація з постачанням вакцин в інші країни складна. І складна в усьому світі: через шалений попит на вакцину деякі держави забороняють експорт своїх вакцин з території, де розташоване їхнє виробництво, незважаючи на укладені контракти і сплачені кошти.
У верхах нашого політикуму нервують і чваряться, звинувачуючи в безвідповідальності один одного. Та поки деякі політики критикують владу за розтрачені не за призначенням ковідні кошти та неспроможність запустити лабораторії на виробництво власної вакцини,
Президент Володимир Зеленський закликає їх не дискредитувати COVID-вакцину та процес вакцинації через амбіції.
«Я переконливо закликаю цих політиків: дуже зважено підбирайте слова, які вилітають з вашої ротової порожнини. Бо за кожне з цих слів неодмінно доведеться відповідати. І перед законом України, і перед Богом. Що для вас більший аргумент – вирішуйте самі», – сказав він.
Цього тижня Україна отримала 215 тисяч доз вакцини проти коронавірусу від китайського виробника Sinovac Biotech і очікує наступну партію препарату найближчими тижнями. Глава держави зауважив, що підписаний контракт передбачає поставку майже 2 млн доз вакцини.
«Окрім Китаю, вакцину від Sinovac використовують уже 18 країн світу. Зокрема, Туреччина, де щеплення нею отримали Президент Ердоган і Патріарх Варфоломій», – зазначив президент.
Крім того, за його словами, щеплення вакциною CoviShield від AstraZeneca в Індії та Європі зробили майже 50 мільйонам осіб, що красномовно свідчить про визнання її безпечності та якості.
Без паспорта вакцинації виїхати за кордон буде складно
З 15 червня в Євросоюзі введуть паспорти вакцинації. Його вигляд мають погодити усі держави-члени ЄС: тобто 27 країн. Європейські громадяни, які захочуть його отримати, повинні будуть запросити його у своїй країні. Мета – відновити нормальне життя і рух без ризику для себе або інших.
Як він виглядатиме? Документ з QR-кодом буде містити прізвище власника, дату народження, номер паспорта, а також відомості про те, чи він пройшов вакцинацію і яким препаратом, а також чи хворів він на COVID-19 чи ні.
Однак єврокомісар заперечив примусовий характер цього сертифіката. Він запевнив: його використання залишатиметься добровільним. Для тих, хто не хотів би бути вакцинованим, він зазначив: «Європа запроваджуватиме масове експрес-тестування. Аби сісти в літак, чи наприклад, зайти на якусь подію, необхідно буде, щоб результат був негативним».
Паспорт буде як в паперовому, так і в електронному вигляді. Паспорти видаватимуть тільки тим, хто щепився затвердженими в ЄС вакцинами. Тобто Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca і Janssen (Johnson & Johnson). Сертифікати заповнятимуться англійською та мовою країни, яка його видала. Тим часом ВООЗ не підтримує ініціативи введення паспортів вакцинації.
Марта Підлісна
ІНШІ НОВИНИ

Коментарі

Добавить комментарий
Ваше Имя:
Ваш E-Mail:

Введите код:
Галерея